نويسنده موضوع: برنامه نویسی CNC  (دفعات بازديد: 11254 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين ahmadsa

• کاربر ساده سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 22
  • ارسال: 81
  • www.eeep.ir
    • http://www.eeep.ir
برنامه نویسی CNC
« : 11 ارديبهشت 1387 - 19:40:31 »
اگه کسی در مورد برنامه نویسی ماشین های CNC اطلاعات داره ممنون میشم مطرح کنه.

آفلاين arminmostafavi

• کاربر تازه وارد سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 8
  • ارسال: 25
پاسخ : برنامه نویسی CNC
« پاسخ #1 : 11 ارديبهشت 1387 - 19:52:00 »
CNC  خانواده های مختلفی دارن   تقریبا تمام  ادوات اتوماتیک قابل برنامه ریزی از خانواده CNC  هستند اما نکته  مشترک مهم  اینکه تو تمام اینا قالبا از PLC  استفاده میکنن فکر کنم اگه یک کم دقیقتر بشین که چه CNC  رو هدف گرفتین بهتر بشه کمک کرد........
یه مورد از CNC  ها ماشین تراش CNC  تبریز داخل اون SIMENS S7 کار شده یا کف تراش تبریز از شرکت TELE MECHANIC استفاده کرده شما PLC  ها رو  بشناسین و نحوه پرگرمینگشو بدونین مشکلی نباید داشته باشین........... :wink:

آفلاين ahmadsa

• کاربر ساده سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 22
  • ارسال: 81
  • www.eeep.ir
    • http://www.eeep.ir
« پاسخ #2 : 12 ارديبهشت 1387 - 23:48:39 »
چند درصد ماشینهای cnc از plc  استفاده می کنند
آیا کار با plc های زیمنس رو بلد باشی کافیه؟

آفلاين manian

• کاربر نیمه حرفه ای سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 512
  • ارسال: 722
    • تجربیات کامپیوتر، الکترونیک و لینوکس عبد
« پاسخ #3 : 14 ارديبهشت 1387 - 20:20:43 »
اگه کسی در مورد برنامه نویسی ماشین های CNC اطلاعات داره ممنون میشم مطرح کنه.
با سلام
در این زمینه من اطلاعات خیلی تخصصی ندارم ولی برای یه پروژه کنترلر CNC که یکم کار کرده بودم، اونجا برنامه کنترلر طرح را به فرمت G-Code دریافت می‌کرد. در واقع این زبون G-code یه زبون استاندارد (استاندارد RS274) برای پروگرم کردن CNC است. شما وقتی یک قطعه رو طراحی می‌کنید در مراحله آخر برنامه (قسمت CAM) از قطعه شما یه G-Code درست می‌کنه. که این کد رو باید به برنامه دستگاه CNC بدهید.
برای آشنایی بیشتر: کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود

--- برای دوستان علاقه‌مند: برنامه کنترل CNC که استفاده کردم یک برنامه OpenSource تحت لینوکس است به نام linucCNC یا EMC که به نظرم در نوع خودش فوق‌العاده است.
من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرم‌افزار‌ و سخت‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرم‌افزار، سخت‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

آفلاين Afarhad

• کاربر تازه وارد
  • *
  • -دريافتي: 0
  • ارسال: 0
« پاسخ #4 : 18 تير 1387 - 12:08:23 »
با سلام اميدوارم در جهت كسب علم موفق باشيد برنامه نويسي CNC داري چندين بخش است نظر شما كدام مي باشد

آفلاين manian

• *
« پاسخ #5 : 18 تير 1387 - 12:58:20 »
با سلام اميدوارم در جهت كسب علم موفق باشيد برنامه نويسي CNC داري چندين بخش است نظر شما كدام مي باشد

با سلام
می‌شه لطفا خودتون کمی توضیح بدید؟ یعنی علاوه بر کد‌هایی که برای ساخت یک قطعه به دستگاه داده می‌شود، برنامه نویسی دیگری هم وجود داره؟
با تشکر فراوان
من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرم‌افزار‌ و سخت‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرم‌افزار، سخت‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

آفلاين ﺣ ‌ﺎ ﻣ ﺪ

• کاربر حرفه ای سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 854
  • ارسال: 1998
« پاسخ #6 : 18 تير 1387 - 17:57:36 »
تا اونجایی که من می دونم CNC مخفف Computer Numerical Control به معنی کنترل عددی کامپیوتری هست.
اکثر CNC ها دارای PLC هستند . به اون دسته از CNC هایی هم که PLC ندارند و مستقیم با کامپیوتر و درایو ها کنترل میشن DNC میگن.
و باز تا اونجایی که من می دونم برنامه نویسی CNC ها به اون شکلی که فکر می کنین نیست. شما باید برنامه رو تو کامپیوتر وارد کنید. در اصطلاح به زبان برنامه نویسی CNC میگن G-Code  . که به طور ساده شما باید پارامترهای کنترلی و میزان پیشروی و ... رو براش مشخص کنید.
کار کردن با CNC نیازمند اطلاعاتی از مجموعه رشته های برق ، مکانیک و کامپیوتر هست.
معمولا برنامه مورد نیاز برای پرداخت یا کار بر روی قطعه رو خود اپراتور دستگاه می نویسه.
اما بحث تعمیر و نگهداری (Maintenance ) بر عهده یک کارشناس متخصصه. برای تعمیر و نگهداری دستگاه معمولا نیاز به اطلاعات کافی در مورد هیدرولیک ، پنوماتیک ، الکترونیک و مکانیک هست. :wink:

آفلاين manian

• *
« پاسخ #7 : 18 تير 1387 - 23:05:13 »
تا اونجایی که من می دونم CNC مخفف Computer Numerical Control به معنی کنترل عددی کامپیوتری هست.
اکثر CNC ها دارای PLC هستند . به اون دسته از CNC هایی هم که PLC ندارند و مستقیم با کامپیوتر و درایو ها کنترل میشن DNC میگن.
و باز تا اونجایی که من می دونم برنامه نویسی CNC ها به اون شکلی که فکر می کنین نیست. شما باید برنامه رو تو کامپیوتر وارد کنید. در اصطلاح به زبان برنامه نویسی CNC میگن G-Code  . که به طور ساده شما باید پارامترهای کنترلی و میزان پیشروی و ... رو براش مشخص کنید.
کار کردن با CNC نیازمنننیازمندیازمندد اطلاعاتی از مجموعه رشته های برق ، مکانیک و کامپیوتر هست.
معمولا برنامه مورد نیاز برای پرداخت یا کار بر روی قطعه رو خود اپراتور دستگاه می نویسه.
اما بحث تعمیر و نگهداری (Maintenance ) بر عهده یک کارشناس متخصصه. برای تعمیر و نگهداری دستگاه معمولا نیاز به اطلاعات کافی در مورد هیدرولیک ، پنوماتیک ، الکترونیک و مکانیک هست. :wink:

با سلام
- در مورد تولید g-code حرف شما درست‌ است در واقع شما قطعه مورد نظر رو با برنامه‌های cad/cam تولید می‌کنید و به دستگاه cnc می‌دهید (احتمالا در کارخانه‌های بزرگ دستگاه‌های cnc با lan به مرکز وصل هستند و از قسمت مهندسی فایل g-code رو برای دستگاه مورد نظر می‌فرستند!) ولی حالا در مورد plc نمی‌دونم به چه صورتی است. به خصوص که فکر کنم معمولا کاربرد این plcهای احتمالا در قسمت‌های تعوض ابزار است حالا به چه صورت نمی‌دونم! البته فکر نکنم کاربر دستگاه cnc با plc و این جور چیزها درگیر بشه چون توی همین g-code یک سری از دستورات برای تعوض ابزار است، و جزئیات در خود دستگاه مدیریت می‌شود.
-- فکر نکنم کاربری یک دستگاه cnc به تخصص خیلی ویژه‌ای نیاز داشته باشه (احتمالا یک سری کلاس مخصوص خود دستگاه نیاز باشه) بر خلاف ساخت و طراحی یک دستگاه CNC!

آفلاين ﺣ ‌ﺎ ﻣ ﺪ

• کاربر حرفه ای سطح سوم
  • *
« پاسخ #8 : 18 تير 1387 - 23:18:38 »
-- فکر نکنم کاربری یک دستگاه cnc به تخصص خیلی ویژه‌ای نیاز داشته باشه (احتمالا یک سری کلاس مخصوص خود دستگاه نیاز باشه) بر خلاف ساخت و طراحی یک دستگاه CNC!
بله. منم گفتم كه برنامه نويسي اون زياد مشكل نيست( تا حدي كه تو جاهايي كه من ديدم برنامه رو خود اپراتور- كه يه نيروي ساده هست- انجام ميده). اما تعمير و نگهداري اون نيازمند يه سري اطلاعات هست.

آفلاين ميلاد موسوي

• کاربر حرفه ای سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 648
  • ارسال: 1584
  • TM
    • ديپلم الکترونيک
    • وبسايت تخصصي کنترل و ابزار دقيق
« پاسخ #9 : 27 تير 1387 - 00:20:10 »
سلام..
فرق بین CNC با NC چیه؟؟
متشکرم

آفلاين ﺣ ‌ﺎ ﻣ ﺪ

• کاربر حرفه ای سطح سوم
  • *
« پاسخ #10 : 27 تير 1387 - 00:35:25 »
فرقش تو كامپيوترشونه
NC=Numerically Control
CNC= COMPUTER Numerically Control

NC ها ماشين هاي كنترل عددي هستند. كنترل عددي عملياتيه كه توسط ماشين از طريق يك سري دستورات كدبندي شده شامل اعداد، حروف الفبا وعلائم خاصي كه واحد كنترل ماشين مي تونه بفهمه، انجام ميشه. بيشتر اين NC ها رو ميشه تو دستگاه هاي تراش ديد.
« آخرين ويرايش: 27 تير 1387 - 00:42:02 توسط حامد جعفری »

آفلاين MILISHIA

• کاربر تازه وارد سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 2
  • ارسال: 15
« پاسخ #11 : 28 مهر 1389 - 08:15:19 »
سلام دوستان
کسی مستونه یه جزوه آموزشی برنامه نویسی G CODE  برای تراش CNC که چند مثال داشته باشه تو سایت بذاره؟

ممنون میشم

آفلاين sirushasani

• کاربر تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
    • کارشناسی ریاضی
« پاسخ #12 : 9 اسفند 1390 - 23:03:31 »
با سلام
برای شروع یک برنامه نویسی cnc شرط لازم اینه که یک اپراتور قوی باشین.cnc های تراش دارای مدلهای مختلف هستند مثل traub-okuma-simens-hust......
اما همگی دارای Gکد (کد اصلی)و Mکد(کد فرعی)هستند
بسیاری از کدها هم برای دستگاههای مختلف متفاوته اما چند کد مشترک عبارتند از :
G0حرکت سریع ابزار
G1حرکت کند همراه براده برداری
G2/G3حرکت بصورت دایره در جهت و خلاف جهت عقربه ساعت
G27برگشت تارت به نقطه تعویض ابزار
G4زمان مکث در حین پیشروی
G71/.../G76سیکل سوراخکاری-سیکل پیچ بری-سیکل شیار -سیکل خشن تراشی و...
.
.
و M کد ها عبارتند از:
M0
M1
M2/M30
M3/M4

آفلاين molaeii

• کاربر تازه وارد
  • *
  • ارسال: 1
    • لیسانس

آفلاين pouya_far89

• کاربر تازه وارد سطح دوم
  • *
  • ارسال: 12
    • لیسانس الکترونیک
« پاسخ #14 : 25 مرداد 1392 - 21:31:10 »

میخواستم بدونم کسی  هست که تو زمینه تعمیرات سیستم برق دستگاه های CNC اطلاعات داشته باشه یا یه کتابی معرفی کنه ! (کلا رفع ایراد هایی که مربوط به برق دستگاه میشه)
من میخوام تو این زمینه شروع به کار کنم اگه میشه راهنمایی کنین