نويسنده موضوع: معایب استفاده از تریاک در بارهای سلفی  (دفعات بازديد: 13048 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين امیر حسین شریفی فر

• کاربر تازه وارد سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 1
  • ارسال: 14
آروين جان اميدوارم بيدارت نكرده باشم  :kiss:
اين ماجراي گرما در خوابت من رو ياد اون گفته مشحور انداخت " هوا بس ناجوانمردانه سرد است."
موتور نيست يك ترانس 2 فازه ( 380 ولت )  با جريانه 200 آمپر !
نمي‌شه كنتاكتور گذاشت چون فركانس قطع و وصلش 70 بار در دقيقه است به همين سختي كه گفتم . :cry2:
« آخرين ويرايش: 30 بهمن 1387 - 23:28:33 توسط امیر حسین شریفی فر »
گر مسلماني از اين است كه حافظ دارد       واي اگر از پس امروز بود فردايي

آنلاين arvinfx

• کاربر فعال
  • *
  • -دريافتي: 2374
  • ارسال: 4534
آروين جان اميدوارم بيدارت نكرده باشم  :kiss:
اين ماجراي گرما در خوابت من رو ياد اون گفته مشحور انداخت " هوا بس ناجوانمردانه سرد است."
نمي‌شه كنتاكتور گذاشت چون فركانس قطع و وصلش 70 بار در دقيقه است به همين سختي كه گفتم . :cry2:

اين خواب ما شده سوژه  :biggrin:

خوب راستش همونطور كه گفتم من فقط 1 فاز بلدم  :redface:
گویند کسان بهشت با حور خوش است - من میگویم که آب انگور خوش است - این نقد بگیر و آن نسیه بگزار - کآواز دهول شنیدن از دور خوش است

• *
عيب نداره برادر من واسه 200 آمپر جريان چي پيشنهاد مي‌كني ؟
2 فازش رو بالاخره يك كاريش مي‌كنم.

آنلاين arvinfx

• کاربر فعال
  • *
  • -دريافتي: 2374
  • ارسال: 4534
عيب نداره برادر من واسه 200 آمپر جريان چي پيشنهاد مي‌كني ؟
2 فازش رو بالاخره يك كاريش مي‌كنم.

من با BTA40 كار كردم تا 40 آمپر جريان ميشه ازش كشيد الته بايد خوب خنكش كني!

راستش من ترياك شناس نيستم :biggrin: برو امجد اون قدرت فروشها يه جيزايي دارن متمعنم جواب كارتو ميدن
گویند کسان بهشت با حور خوش است - من میگویم که آب انگور خوش است - این نقد بگیر و آن نسیه بگزار - کآواز دهول شنیدن از دور خوش است

آفلاين رضا خان ملك

• کاربر ساده سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 174
  • ارسال: 149
سلام
در مورد 200A من به هیچ عنوان تریاک توصیه نمیکنم راه مطمئن تر استفاده از دو تریستورآنتی پارالل است یه چیزی مثل شکل زیر .البته تریگر کردن تریستور در 200A خودش داستانی داره :

• *
آقا يك سؤال چطوره اين جريان رو DC كنم بعد نوساني كنمش !!؟
در ضمن محمد جان اين قطعات كه مشخص نيست رو چي بذارم جاشون بنظرت واسه يك مداري كه تستي باشه ؟
خودت از اين مدار چيزي بستي كه من ببندم و طرز كارش رو تست كنم ؟

آفلاين مجيد نصراله زاده

• کاربر حرفه ای سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 414
  • ارسال: 1469
  • majid_teh2005 سابق

فكر كنم خوراك شما ،  بازار روسها يا زير زمين پاساژ عباسيون است .

يادمه چند سال پيش يك تريستور يا يك ديود ( دقيقا يادم نيست )  اونجا ديدم سايز يك ليوان !!! و ورودي و خروجي لوله آب داشت !!!!

برادران روس در اين زمينه پيشتازند !!!
« آخرين ويرايش: 29 فروردين 1388 - 04:18:46 توسط مجيد نصراله زاده »

آفلاين رضا خان ملك

• کاربر ساده سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 174
  • ارسال: 149
پاسخ : معایب استفاده از تریاک در بارهای سلفی
« پاسخ #37 : 10 اسفند 1387 - 01:52:18 »
سلام
محمد کیست داداش؟
بله میتونی Converter بذاری فقط برای 200 آمپر روی  220V شما یه Converter حداقل 50KVA لازم داری که فکر کنم 5-10 میلیون قیمتش باشه. :whistling:
مدار بالا را من   50َA بار اهمی رو (240V) بهش وصل کردم با هیت سینک مناسب هیچ مشکلی نداشت.(با یه مقدار تغییرات میتونی جریان بیشتری ازش بکشی)
data sheet MOC3041 را دقیق بخون مقادیر را داره.چند نکته مهم :1-هیت سینگ مناسب خیلی مهم است 2-در بارهای سلفی اسنابر مناسب لازمه
3-در بارهای موتوری جریان راه انداری خیلی بالاست اگه مدار حساب نشده باشه و بر مبنای جریان SteadyState  طراحی بشه اول بسم الله سوئیچ هات میره هوا.4-MOC3041 از نوع درایورهای  zero crossing (یعنی فقط زمانهای عبور از صفر سوئیچ را روشن و خاموش میکنه)
موفق باشی

آفلاين آرمان مهیار

• کاربر تازه وارد سطح پنجم
  • *
  • -دريافتي: 10
  • ارسال: 45
آقا شرمنده دیدم گرم صحبت شدید گفتم بپرم وسط و از فرصت استفاده کنم . هروقت مشگل خواب آروین آقا حل شد مشگل منم حل میکنید :rolleyes:
حالا مشگل:
یه ترانس داریم که داره ولتاژ 6KV میده جریانی هم نداره.حالا میخوایم این ولتاژ رو با فرکانسی بین 20 تا 40 هرتز به یه سیم پیچ تزریق کنیم و ببینیم شکل موجش چه شکلی میشه .این سویچ کردن رو چه جوری انجام بدم.اگر جواب سری کردن تریستور یا تریاک هست بگید چطوری!

آفلاين gani

• همکار علمی
  • *
  • -دريافتي: 1726
  • ارسال: 838
    • کارشناسي ارشد برق
آقا شرمنده ديدم گرم صحبت شديد گفتم بپرم وسط و از فرصت استفاده کنم . هروقت مشگل خواب آروين آقا حل شد مشگل منم حل ميکنيد :rolleyes:
حالا مشگل:
يه ترانس داريم که داره ولتاژ 6KV ميده جرياني هم نداره.حالا ميخوايم اين ولتاژ رو با فرکانسي بين 20 تا 40 هرتز به يه سيم پيچ تزريق کنيم و ببينيم شکل موجش چه شکلي ميشه .اين سويچ کردن رو چه جوري انجام بدم.اگر جواب سري کردن تريستور يا ترياک هست بگيد چطوري!

با سلام
مطالب شما نياز به تشزيح بيشتري دارد. لطفا مسئله را دقيقتر طرح فرماييد.
(6000 ولت يا 60000 ولت ؟
فرکانس = ؟
جريان = ؟
مقدار سلف = ؟
هدف اصلي کار = ؟ )

با اينحال ، در سويچ کردن ولتاژهاي بالا ( مثلا در 400kv ) براي تبديل به DC  و بالعکس ، روش ذيل به کار گرفته شده است.

تعدادي تريستور را با هم سري مي کنيد.
با هر تريستور ، يک مقاومت مناسب موازي مي کنيد.
با الياف نوري و ارسال نور led و گيرنده نوري مناسب در  گيت هر تريستور ، روشن مي شود.( براي مسئله ولتاژ بالا و ايزولاسيون )
و با معکوس شدن ولتاژ تريستور خاموش مي شود.
کنترل صعود جريان در شروع هر روشن شدن نيز با سري کردن سلف انجام مي شود. که شما نياز نداريد.
تا 1000KV  کار مي کند.
با سپاس
« آخرين ويرايش: 1 مرداد 1390 - 10:17:21 توسط Solsal »
کار خودگر بخدا باز گذاری حافظ       ای بسا عیش که با بخت خداداده کنی
.....................................................................
که دراز است ره مقصد و من نوسفرم

آفلاين آرمان مهیار

• کاربر تازه وارد سطح پنجم
  • *
  • -دريافتي: 10
  • ارسال: 45
البته از پاسخ شما تشکر می کنم ولی شما کلیات رو گفتید .چیزی که خود بنده حقیر هم بهش واقف هستم.مساله سر پیاده ساری است.بهر حال خود شما بهتر میدونید  سویچ کردن بارهای  سلفی اونم تو فرکانس 40HZ داستان خودش رو داره.میشه جواب رو ریز کنید.
من مساله رو دوباره می گم:
یه ولتاژ 60kV داریم و میخوایم در ثانبه 20-30 بار قطع و وصلش کنیم و اون رو به یک سلف بدیم.حالا یا با تریستور یا با تریاک .
1- چطور اونها رو سری کنیم
2-یرای حفاظت اونها در مقابل جریان برگشتی حاصل از قطع سلف چکار نمایم؟

آنلاين محمدحسـین

• کاربر کامل سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 458
  • ارسال: 472
  • آیا واقعا خدا هست؟ اگر هست پس...
    • میکرو وبلاگم در شبکه اجتماعی هم میهن
حالا که بحث طرح سوال گل انداخته بذار ما هم یه سوالی بپرسیم .
چطور می شه یه تریاک رو با میکرو کنترل کرد؟ اون عکسایی که جناب احمد گذاشته بود دیده نمی شه

دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

آفلاين gtnfs

• کاربر کامل سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 218
  • ارسال: 349
حالا که بحث طرح سوال گل انداخته بذار ما هم یه سوالی بپرسیم .
چطور می شه یه تریاک رو با میکرو کنترل کرد؟ اون عکسایی که جناب احمد گذاشته بود دیده نمی شه
جواب در نقل قول زیر گفته شده (بهمراه عکس) با اعمال ولتاژ دی سی به ورودی اپتو کوپلر ترایاک روشن وبا قطع ولتاژ ترایاک خاموش میشود.

از moc3041 استفاده كن zero crossing  هم داره . شما با هر Duty Cycle كه خواستي بهش فرمان بده .

در مورد روش sense دما هم كاملا درست فرموديد.

موفق باشيد

آنلاين محمدحسـین

• کاربر کامل سطح چهارم
  • *
جواب در نقل قول زیر گفته شده (بهمراه عکس) با اعمال ولتاژ دی سی به ورودی اپتو کوپلر ترایاک روشن وبا قطع ولتاژ ترایاک خاموش میشود.

آقا ممنون ، من قبلا هم این مدار رو بسته بودم و نتیجه نگرفته بودم  :sad:، خیلی عجیب بود تمام مداراتی که هر کسی پیشنهاد داده بود رو می بستم و نتیجه نمی گرفتم، حتی این رو هم که می خواستم ببیندم گفتم نتیجه نمی ده ( چون قبلا بسته بودم و جواب نگرفته بودم )  :angry: ولی گفتم بذار لااقل ببندم تا بپرسم برای چی جواب نمی گیرم ، عکس هم براش آماده کرده بودم :NO:

ولی بستم و کار کرد ، البته من این رو تو حالت pwm امتحان کردم نه تو حالت کنترل زاویه آتش! و باید یه بار هم تو زاویه آتش امتحان کنم ببینم کار می کنه یا نه ( البته برای کاری که من مد نظر دارم - المنت- خوبه ولی برای کاری مثل لامپ واقعا مزخرفه - الان دارم با لامپ امتحانش می کنم و پدر چشمام رو درآورد)
بازم ممنون ، خدا خیرت بده - نمی دونی من تا الان چند تا تریاک و اپتو کوپلر و اپتو تریاک ترکوندم! :lol:

دوستان عزیزم تصمیم گرفتم تا یه مدت کمتر به تالار سر بزنم . اگر دیر جواب دادم ببخشید.

آنلاين محمدحسـین

• کاربر کامل سطح چهارم
  • *
ای بابا این هم که تو یه سیکل نمی تونه خاموش کنه ، همه اش روشنه :mad: :angry: :angry:
کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود

هر چند به این نوع کنترل نیاز ندارم ، ولی دوست دارم یاد بگیرم ( فردا به دردم می خوره)  ، هر چقدر هم باهاش کار می کنم راه نمی افته ، اعصابم رو خورد کرده :mad: :confused: :surprised:
نمی دونم شاید مال زیرو کراس دیتکتینگش باشه ، هرچند اون هم ، همون طور که دوستمون گفت ، برای روشن کردن مشکل بوجود میاره نه برای روشن کردن.  !؟!؟
شاید هم این مدار فقط برای pwm خوب کار می کنه !؟
دیگه اعصابم رو خورد کرده ، معلوم نیست مشکل از کجاست با مدارهایی که دیتاشیت می ده هم تست می کنم جواب نمی ده .
« آخرين ويرايش: 19 مهر 1390 - 16:04:37 توسط محمدحسـین »