نويسنده موضوع: معرفی دو نمونه FPGA از خانواده های Xilinix و Altera  (دفعات بازديد: 4634 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين 2050

• کاربر تازه وارد سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 7
  • ارسال: 29
با سلام خدمت دوستان عزیز
من می خواهم به صورت عملی برای اولین بار با fpga کار کنم. میشه شماره یه آی سی ساده که خیلی گرون هم نباشه رو معرفی کنید.
یکی از خانواده Xilinix و یکی از Altera .
ممنون :wink:

آفلاين محمد مزرعه

• کاربر ساده سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 155
  • ارسال: 66
سلام
براي شروع شما بايد با cpld كار كنيد.اما به جز خود تراشه شما نياز به ادوات جانبي داريد..مثل پروگرمر..و اينكه براي كار با خانواده fpga ها وcpld ها به خاطر نوع بسته بندي تراشه و تعداد پايه هاي زياد اون .نمي تونيد از برد سوزني يا برد برد استفاده كنيدو بايد يك pcb يا برد مدار چاپي واسه خودتون طراحي كنيد.من توصيه ميكنم براي شروع از برد آموزشي استفاده كنيدو ديگه اينكه fpga ها به مراتب پيچيده تر از cpld ها هستن و كاركردن با اونها كمي دشوارتره و از نظر قيمتي گرون تر هستن.اما در مورد معرفي 2 تا تراشه :
براي شركت altera :
EPM7128
براي شركت XILINX :
XC9572

آفلاين 2050

• *
با سلام
ما هم مي خواهيم تقريبا يه بورد آموزشي درست کنيم .براي پروگرام کردنشم هم مي خواهيم از رابط Jtag استفاده کنيم.
اما اونم زياد بلد نيستيم. راستي نرم تفزار خوب براي شبيه سازي fpga چيه؟
بازم ممنون :wink:

آفلاين farid110

• کاربر تازه وارد
  • *
  • -دريافتي: 0
  • ارسال: 4
نرم افزار Quartus , active HDL هستند که من اولی را پیشنهاد می کنم برای نصب بهتر است روی XP شوند 

آفلاين محمد مزرعه

• کاربر ساده سطح اول
  • *
براي طراحي اون طوري شما بايد طراحي pcb رو بدونيد.يعني با پروتل كار كرده باشيد.
راستش من قصد داشتم نحوه طراحي انواع برد آموزش براي cpld وfpga رو بيان كنم.مثل طراحي pcb.طراحي پروگرمرها.انواع مدارات آموزشي با fpga مثل سريال.مثل lcd و كيپد.مثل adc و dac , vga...كارتهاي حافظه...ولي خوب بعضي از توليد كننده هاي اين بردها از من ايراد گرفتن..كه چرا همه مطالب رو بيان مي كنم

اما در مورد نرم افزار شبيه ساز fpga .چيزي مشابه orcad ويا پروتئوس وجود نداره.و شبيه سازهاي fpga به صورت محيطهاي گرافيكي نيستن.مثلا نرم افزار modelsim

آفلاين 2050

• *
سلام
من براي انجام يک پروژه عملي با fpga مراحل زير رو انجام دادم. مي خواستم ببينم که آيا کار ديگه اي هم بايد انجام بدم يا نه؟
1- نوشتن برنامه ( با Maxplus )
2- شبيه سازي ( با Maxplus )
3- تعيين پين ها بر روي آي سي
4- خريد پروگرامر و پروگرام کردن برنامه
من با altera  مي خوام کار کنم. برد pcb رو هم آماده کردم. اما فکر مي کنم که fpga سري 7128EPM که دوستان معرفي کردند cpld نه fpga ؟
حالا لطفا يه fpga ساده که توي بازار هم باشه به من معرفي کنيد و  هم اينکه آيا مراحل کارم کمله يا نه؟

آفلاين محمد مزرعه

• کاربر ساده سطح اول
  • *
سلام دوست عزيز
ببينيد توي ايران 2 معمولا از FPGA ها وCPLD هاي 2 شركت استفاده مي شه.اوليش ALTERA وشركت ديگه XILINX.براي كار به تراشه هاي ALTERA قديما از MAXPLUS استفاده مي شد.ولي از سال 2004 به بعد شركت ALTERA نرم افزار جديد QUARTUS رو وارد بازار كرد و معمولا از MAXPLUS به خاطر قديمي بودن و داشتن ايرادات ديگه استفاده نمي شه و اكثرا از QUARTUS استفاده مي كنن.و براي كار كردن با تراشه هاي  شركت XILINX از نرم افزار ISE استفاده مي شه
اما در مورد اينكه مي خواييد با FPGA كار كنيد و نه با CPLD شما چند تا مشكل بزرگ داريد
1) ساختار FPGA ها مبتني بر RAM يعني شما با قطع كردن ولتاژ تغذيه بردتون هرچي كه توي FPGA پروگرم كرديد از بين ميره و FPGA ها مثل CPLD ها نيستن كه برنامه رو توي خودشون نگه دارن..براي نگه داشتن برنامه توي FPGA بايد از يك حافظه جانبي FLASH PROM استفاده كنيدو اون رو به FPGA متصل كنيد بعد بايد برنامه خودتون رو توي حافظه PROM پروگرم كنيد تا FPGA برنامه شما رو از حافظه جانبي بخونه

2) FPGA تعداد پايه هاي خيلي زيادي دارن.معمولا 120 تا به بالا پايه دارن كه بسيار ظريفن ودقت زيادي بايد توي لحيم كردن داشته باشيد

3) FPGA ها بر خلاف CPLD كه معمولا با ولتاژ 5 ولت كار ميكنن.با سه تا ولتاژ 1.2V و2.5V و3.3V كار مي كنن.شما نياز داريد كه روي بردتون از سه تا رگولاتور ولتاژ استفاده كنيد...

4)شما نمي تونيد به پين هاي FPGA ولتاژ بيشتر از 3.3 ولت بديد

5) بر خلاف CPLD ها قيمت FPGA ها گرونه و معمولا 30 هزار تومان به بالاست!

اين ها مشكلاتيه كه كاركردن با FPGA رو براي اولين بار مشكل ميكنه.و نسبت به CPLD ها دشوارتر وپيچيده تر به نظر ميان

شما مي خواييد باFPGA هاي شركت ALTERA كاركنيد.بايد سراق تراشه هاي CYCLONE كه ارزان ترينش  رو كه بخواييد توي ايران پيدا كنيد EP1C6T144 قيمتش حدود 17 هزار تومانه كه جزو CYCLONE 1 حساب ميشه.توي شكل زير يك برده ساده از اين تراشه رو مي بينيد

معمولا توي ايران وقتي مي خوان با FPGA كار كنن مي رن سراق شركت XILINX. تراشه هاي FPGA شركت ALTERA توي ايران كم پيدا ميشه ولي XILINX با تنوع بيشتري فروخته ميشه

« آخرين ويرايش: 8 اسفند 1388 - 21:56:23 توسط محمد مزرعه »

آفلاين masoodhashemy

• کاربر کامل سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 85
  • ارسال: 466
با سلام
من تازه وارد هستم.
می خوام با fpga کار کنم و هیچی نمیدونم اما چون سنم بالا رفته این کار کردن من جنبه بچه بازی و ... ندارد.
باید درست و حسابی یاد بگیرم.

همه چیزهایی که در سایت بود خواندم.

اول اینکه با چه قطعه ای کار کنم؟(اینجوری که گفته اید باید اول از cpld شروع کنم؟!)
یک برد آموزشی خوب از کجا بخرم؟(امکانات متنوع داشته باشد که به خاطر مسائل فرعی اذیت نشوم چون در شهر بی آب و علف هستم! تا همین الان در مورد میکروکنترلرها خیلی اذیت شدم)
اصلا در سایتهای فارسی در مورد برد آموزشی fpga چیزی ندیدم.(انگار با fpga خیلی کم کار میشود)

آفلاين Hossein.N

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 41
  • ارسال: 163
سلام آقاي مزرعه.ميشه يع جايي رو معرفي کنيد که اون cyclone1 رو داشته باشه.من بد جوري دنبالشم.راستي چرا altera اينقدر بد گير مياد؟

آفلاين Hossein.N

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 41
  • ارسال: 163
راستي شماره ايسي prom altera رو ميشه بگيد.گير مياد؟

آفلاين farid110

• کاربر تازه وارد
  • *
  • -دريافتي: 0
  • ارسال: 4
cpld خودش حافظه داخلی دارد ولی fpga ندارد که باید برای آن یک eerom بگذاریم که کار با آن را مشکل می کند ولی سرعت اجرای دستورات در آن فوق العاده زیاد است

آفلاين m_omid

• کاربر تازه وارد
  • *
  • -دريافتي: 1
  • ارسال: 2
1) ساختار FPGA ها مبتني بر RAM يعني شما با قطع كردن ولتاژ تغذيه بردتون هرچي كه توي FPGA پروگرم كرديد از بين ميره و FPGA ها مثل CPLD ها نيستن كه برنامه رو توي خودشون نگه دارن..براي نگه داشتن برنامه توي FPGA بايد از يك حافظه جانبي FLASH PROM استفاده كنيدو اون رو به FPGA متصل كنيد بعد بايد برنامه خودتون رو توي حافظه PROM پروگرم كنيد تا FPGA برنامه شما رو از حافظه جانبي بخونه

با سلام
دوست عزیز من الان دارم یه بردی درست میکنم که هم FPGA داره هم از mega32 استفاده میشه
می خواستم ببینم میشه از حافظه eprom ، میکرو برای  ( FPGA(xc3s400 استفاده کنم ؟؟
اگه میشه چطوری ؟ توضیح بدین
یه دنیا ممنون