نويسنده موضوع: کابل کواکسیال  (دفعات بازديد: 3117 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين electronicmohsenjudo

• کاربر نیمه حرفه ای سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 425
  • ارسال: 709
    • مهندس ارشد *خنگ*
کابل کواکسیال
« : 29 بهمن 1389 - 22:06:53 »
سلام......... من نفهمیدم این کابل کواکسیال چطوری............. اگه امپدانسش 75 اهم باشد تو 1متر و 10متر بازم هما 75 اهمه................یا منظور این است که در مقابل فرکانسی که انتن به او میده 75 اهم مقاومت ایجاد میکنه......................خلا صه یکی توضیح بده .......... :read:باید
....................HELP ME GOD ...........................
کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود ......     
WORLD ELECTRONIC................................

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
  • -دريافتي: 1457
  • ارسال: 2082
    • لیسانس برق قدرت
    • شرکت توزیع و تنظیم صنعت برق
پاسخ : کابل کواکسیال
« پاسخ #1 : 29 بهمن 1389 - 22:19:50 »
اون 75 اهم امپدانس مشخصه کابل ه
ترکیبی از ضریب سلفی و خازنی کابل
زیاد هم مربوط به مقاومت کابل نیست

:wink: :wink: :wink: :wink:
هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید    البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه  دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن   البرت انیشتن

• *
    • مهندس ارشد *خنگ*
« پاسخ #2 : 29 بهمن 1389 - 22:39:22 »
اون 75 اهم امپدانس مشخصه کابل ه
ترکیبی از ضریب سلفی و خازنی کابل
زیاد هم مربوط به مقاومت کابل نیست

:wink: :wink: :wink: :wink:
پس در این صورت بازم وابسته به متراژ سیم نیست
کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود ......     

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
    • لیسانس برق قدرت
« پاسخ #3 : 30 بهمن 1389 - 00:10:13 »
می دونی امپدانس مشخصه چیه 

:wink: :wink: :wink:
هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید    البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه  دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن   البرت انیشتن

• *
    • مهندس ارشد *خنگ*
« پاسخ #4 : 30 بهمن 1389 - 10:16:52 »
می دونی امپدانس مشخصه چیه 

نه .......... توضیح بده....................TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTHANKS
« آخرين ويرايش: 30 بهمن 1389 - 10:26:47 توسط electronicmohsenhit »

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
    • لیسانس برق قدرت
« پاسخ #5 : 30 بهمن 1389 - 14:42:27 »
امپدانس مشخصه :
در طراحي كابل هاي هم محور, همواره سعي مي شود كه فاصله ميان هادي داخلي و هادي خارجي , كه تعيين كننده محدوده امپدانسي مشخصه كابل است , حفظ گردد.    (همانند ساير قطعات الكتريكي, كابل هاي هم محور نيز داراي امپدانس مشخصه هستند). امپدانس مشخصه داراي اهميت بسيار زيادي است، به خصوص در مواردي كه حجم زيادي از اطلاعات با فركانس زياد ارسال مي شود. امپدانس مشخصه به عواملي چون جنس ماده دي الكتريك ( عايق ) و قطر  بستگي دارد.
عليرغم وجود انواع گوناگون، كابل هاي هم محور به دو دسته اصلي تقسيم مي شوند:
كابل هايي كه در ارسال باند پايه 12 مورد مصرف قرار مي گيرند و كابل هايي كه در ارسال با پهناي باند وسيع13 كاربرد دارند. تفاوت عمده اين دو دسته در امپدانس مشخصه آنهاست. كابل هاي هم محور باند پايه داراي امپدانس مشخصه 50 اهم هستند و اين كابل ها در ارسال ديجيتال و به طور خاص در شبكه هاي اترنت 13 كاربرد دارند، در حالي كه كابل هاي هم محور با پهناي باند وسيع داراي امپدانس مشخصه 75 اهم بوده و در ارسال آنالوگ چون كابل هاي اينترنت 15 و CATV  كاربرد دارند. لازم به ذكر است كه استفاده نابجا از هر يك از اين دو دسته كابل, شبكه را دچار اشكال خواهد نمود.
مزيت عمده كابل هاي هم محور نسبت به زوج سيم هاي تابيده شده تلفني, نفوذ پذيري كمتر آنهاست. عدم نفوذپذيري كابل هاي هم محور نيز همانند ساير محيط هاي انتقال به متغير هايي چون نوع كاربرد و محيط اطراف وابسته است. تضعيف در سيستم هاي باند پايه معمولا در حدود 50 تا 60 دسي بل است, در حالي كه اين مقدار براي سيستم هاي با پهناي باند وسيع در حدود 85 تا 100 دسي بل است.

البته دانلود اینترنتی ه 

امدانس مشخصه توی کابل های انتفال و حتی کابل های غیر هم محور کاربرد داره 

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 76
  • ارسال: 166
« پاسخ #6 : 3 اسفند 1389 - 09:34:11 »
سلام

ما اون موقع كه دانشجو بوديم يه استاد داشتيم كه گفت اين 75 مقاومت در برابر نويزه، مثلاً قبل از اينكه از كواكسيال استفاده كنيم از زوج سيم استفاده ميشد(واسه تلويزيون سياه سفيد) كه اونا مقاومتش 300 بود، يعني اونا از سيگنال در برابر نويز بهتر مقاومت ميكردن پس چرا كنار رفتن؟ چون كه نميتونن موج فركانس بالا رو بخوبي از خودشون عبور بدن به عبارت ديگه، موج فركانس بالا طي مسير از كابل فرار ميكنه ولي در كواكسيال چون شيلد داريم اين اتفاق نمي افته، پس كواكسيال با اينكه مقاومت در برابر نويزه پايين تري داره چون توانايي عبور سيگنال فركانس بالا رو داره مورد استفاده قرار ميگيره :wink: :wink: :wink:

• *
    • مهندس ارشد *خنگ*
« پاسخ #7 : 3 اسفند 1389 - 10:17:22 »
سلام

ما اون موقع كه دانشجو بوديم يه استاد داشتيم كه گفت اين 75 مقاومت در برابر نويزه، مثلاً قبل از اينكه از كواكسيال استفاده كنيم از زوج سيم استفاده ميشد(واسه تلويزيون سياه سفيد) كه اونا مقاومتش 300 بود، يعني اونا از سيگنال در برابر نويز بهتر مقاومت ميكردن پس چرا كنار رفتن؟ چون كه نميتونن موج فركانس بالا رو بخوبي از خودشون عبور بدن به عبارت ديگه، موج فركانس بالا طي مسير از كابل فرار ميكنه ولي در كواكسيال چون شيلد داريم اين اتفاق نمي افته، پس كواكسيال با اينكه مقاومت در برابر نويزه پايين تري داره چون توانايي عبور سيگنال فركانس بالا رو داره مورد استفاده قرار ميگيره :wink: :wink: :wink:

ایا ساختار کواکسیال با مغزی و سیم زمین تابیده شده دور مغزی خودش نویز را کم نمی کنه

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
« پاسخ #8 : 3 اسفند 1389 - 11:28:15 »

ایا ساختار کواکسیال با مغزی و سیم زمین تابیده شده دور مغزی خودش نویز را کم نمی کنه

100 درصد همينطوره، من هم نگفتم كه نويز پذيره، بلكه در مقايسه با زوج هاي قديمي نويز پذيرتره وگرنه مثل اينه كه بيائيم يه مقاومت 100 اهم رو با يه 300 اهم مقايسه كنيم، 100 هم مقاومت داره ولي با مقداره كمتر از 300، شيلد هم كار اولش اينه كه سيگنال اصلي رو حفظ كنه و بعدش هم واسه نويز مثل سد باشه ولي خب تا يه حدي ميتونه در برابر نويز مقامت كنه ديگه

البته اين چيزيه كه زمان تحصيل استادمون گفت

• *
    • مهندس ارشد *خنگ*
« پاسخ #9 : 3 اسفند 1389 - 12:20:03 »
100 درصد همينطوره، من هم نگفتم كه نويز پذيره، بلكه در مقايسه با زوج هاي قديمي نويز پذيرتره وگرنه مثل اينه كه بيائيم يه مقاومت 100 اهم رو با يه 300 اهم مقايسه كنيم، 100 هم مقاومت داره ولي با مقداره كمتر از 300، شيلد هم كار اولش اينه كه سيگنال اصلي رو حفظ كنه و بعدش هم واسه نويز مثل سد باشه ولي خب تا يه حدي ميتونه در برابر نويز مقامت كنه ديگه

البته اين چيزيه كه زمان تحصيل استادمون گفت
تشکر........ به چه دلیل سیم زوج نویز پذیری کمتری داره

آفلاين hamedata

• کاربر تازه وارد سطح پنجم
  • *
  • -دريافتي: 8
  • ارسال: 41
« پاسخ #10 : 5 اسفند 1389 - 12:42:43 »
سلام دوستان
یه سوال داشتم! چرا 75 اهم؟ به چه دلیل 75 اهم در نظر گرفتن؟ چرا مثلا 60 اهم در نظر نگرفتن؟ دلیل خاصی داره؟

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
    • لیسانس برق قدرت
« پاسخ #11 : 5 اسفند 1389 - 17:33:43 »
سلام دوستان
یه سوال داشتم! چرا 75 اهم؟ به چه دلیل 75 اهم در نظر گرفتن؟ چرا مثلا 60 اهم در نظر نگرفتن؟ دلیل خاصی داره؟

سیم با امپدانس مشخصه 50 اهم هم داریم

اعداد  75  و 50  امپدانس و مقاومت نیستن 
اونا امپانس مشخصه ان

آنلاين جعفری

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 133
  • ارسال: 242
« پاسخ #12 : 28 اسفند 1389 - 17:52:46 »
همیشه می گن یکی از مزیت های کابل کواکسیال نویز پذیری کم به خاطر شیلد اونه. اگه زوج سیم خوب یا بهتر از کابل حذف نویز می کرد حتما به عنوان یکی از مزایای اون مطرح می شد من که به این سادگی نمی تونم بپذیرم؟؟؟؟؟ :surprised:
منو توجیه کنید اگر در این باره مطمئن هستید.
به همه استادا نمی شه اعتماد کرد گاهی فقط برای اینکه کم نیارن یه چیزی می گن دهن دانشجو بسته بشه البته فقط بعضی از اونا؟؟؟!!
اگه یه روزی به من پیشنهاد تدریس بدن اگه احساس کنم بلد نیستم قبول نمی کنم نه اینکه برم به هوای اینکه بچه ها چیزی نمی دونن هر چی دلم خواست بگم. :ooo:
همیشه بزرگوار تر از آن باشید که برنجید 
و نجیب تر از آن باشید که برنجانید!

آفلاين حمیدرضا رضائی

• همکار بخش نظارتی، فرهنگی
  • *
  • -دريافتي: 2309
  • ارسال: 2602
    • کارشناس الکترونیک
« پاسخ #13 : 11 فروردين 1390 - 01:03:56 »
در واقع موضوع به همین راحتی ها هم نیست.
شاید پیش خودتون بگین سیمه و چیز خاصی نیست .ولی استادمون سر همین امپدانس کابل کواکسیال 2 ساعت چونه زد و کلی فرمول و انتگرال و مشتق ردیف کرد آخرش هم 90 درصد کلاس هیچی نفهمیدن!
اینارو یه نگاهی بندازید بد نیست:
کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود
« آخرين ويرايش: 11 فروردين 1390 - 01:05:38 توسط حمیدرضا رضائی »

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
« پاسخ #14 : 16 فروردين 1390 - 09:15:05 »
همیشه می گن یکی از مزیت های کابل کواکسیال نویز پذیری کم به خاطر شیلد اونه. اگه زوج سیم خوب یا بهتر از کابل حذف نویز می کرد حتما به عنوان یکی از مزایای اون مطرح می شد من که به این سادگی نمی تونم بپذیرم؟؟؟؟؟ :surprised:
منو توجیه کنید اگر در این باره مطمئن هستید.
به همه استادا نمی شه اعتماد کرد گاهی فقط برای اینکه کم نیارن یه چیزی می گن دهن دانشجو بسته بشه البته فقط بعضی از اونا؟؟؟!!
اگه یه روزی به من پیشنهاد تدریس بدن اگه احساس کنم بلد نیستم قبول نمی کنم نه اینکه برم به هوای اینکه بچه ها چیزی نمی دونن هر چی دلم خواست بگم. :ooo:

سلام

اون استادي كه گفتم استاد خوبي بود، من خيلي چيزا ازش ياد گرفتم.
 ايني كه گفتم رو يه مرور بكنيم:

پس كواكسيال با اينكه مقاومت در برابر نويزه پايين تري داره چون توانايي عبور سيگنال فركانس بالا رو داره مورد استفاده قرار ميگيره

از اون موقعي كه شبكه هاي تلويزيوني از طريق باند UHF شروع به پخش كردن استفاده از كواكسيال هم رواج پيدا كرد به خاطر اينكه فركانس بالا رفت و فركانس بالا همونجوري كه گفتم از روي زوج سيم فرار ميكنه و چيزي اون رو بر نميگردونه ، در كواكسيال هم سيگنال از روي مغزي فرار ميكنه ولي بوسيله شيلد برميگرده روي كابل (اونم نه همش)
توي ماهواره ها هم اگه از كواكسيال با شيلد نا مناسب استفاده بشه، جواب نميگيرن، چون فركانس در حد گيگا هرتزه و از كابل فرار ميكنه ولي همون كابل با شيلد نا مناسب هم روش عدد 75 رو نوشته و اين دو تا بحث جدا از هم هستن. موفق باشيد :wink: :wink: :wink: