نويسنده موضوع: فرق نول با ارت  (دفعات بازديد: 8848 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 81
  • ارسال: 163
فرق نول با ارت
« : 3 اسفند 1389 - 17:19:03 »
سلام به تمام دوستان

من خیلی وقته که یه سوالی برام پیش اومده.میخوام بدونم "دقيقاً فرق سیستم نول با ارت چیه؟"هر دوتاشون با فاز 220 ولت اختلاف پتانسیل دارن.نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن.هر دوشونم که زمین شدن پس فرقشون چیه؟

اصلاً يه نوع سيستمي هست به اسم  TN – C كه در اين سيستم، سيم ارت و نول مشترك هستند. به عبارت ديگر سيم نول كه از شينه نول تابلوي اصلي به مصرف‌كننده‌ها برده مي‌شود، هم به عنوان نول مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هم به عنوان سيم ارت يعني يك انشعاب از سيم نول به بدنه هادي دستگاههاي مصرف‌كننده به عنوان سيم ارت وصل مي‌شه

چاه نول رو هم مثل چاه ارت درست ميكنن؟

قبلن تشكر ميكنم
« آخرين ويرايش: 3 اسفند 1389 - 17:36:22 توسط آريانژاد »

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
پاسخ : فرق نول با ارت
« پاسخ #1 : 3 اسفند 1389 - 17:39:54 »
اينم عكس TN – C كه گفتم:

آفلاين djalikalan

• کاربر ساده سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 19
  • ارسال: 79
  • good boy
    • فروشگاه آنلاین
« پاسخ #2 : 4 اسفند 1389 - 00:18:33 »
سلام
من اطلاعات کمی در مورد این قضیه دارم ولی فکر میکنم چیزی که میگم درست باشه ولی اجازه بدین قبل از پرداختن به این موضوع مطالبی رو که مطمئنم شما میدونید رو دوباره بازگو کنم...
سیم نول صرفا در سیستم تکفاز وجود داره و دلیل وجود اون هم صرفا به خاطر بوجود آوردن اختلاف پتانسیله..... برای همین در سیستم سه فاز اثری از سیم نول نمیتوان یافت....
حالا ثانویه ترانس 20 را در نظر بگیرید که اتصال ستاره میباشد که از نقطه مشترک آن به عنوان سیم نول به همراه سر دیگر ترانس به عنوان سیم فاز به منازل ارسال میکنند حال اگر تعادل فاز ها بهم بخورد دیگر نقطه مشترک دارای پتانسیل صفر نمیباشد در نتیجه اختلاف پتانسیل 220 ولت میسر نمیشود  پس برای تضمین صفر ماندن نقطه صفر ترانسفورماتور آن را به زمین متصل می کنند...
سیم نول و ارت از لحاظ كلي دو مقوله متفاوتند چرا كه نول به معني خنثي، نقطه اي خاص ازمدار را گويند كه داراي اختلاف پتانسيل صفر است و این شرايط را در مدار ميتوان بوجود آورد كما اينكه عرض شد در سیستم سه فاز (مثل  دستگاه های جوش سه فاز که برای تغذیه فن دستگاه و بخشی از قسمت های برد) كه نول نداريم و به آن نياز داريم بوسيله يك ترانس نول ساز آنرا ميسازيم.ولي ارت يك پارامتر فيزيكي است كه اينهم داراي اختلاف پتانسيل صفر است با اين تفاوت كه نول ميتواند برقدار شود (درصورت نامتعادل شدن) ولي ارت از آنجا كه اصطلاحا" صفر بينهايت است نه تنها صفر نمي شود بلكه هر ولتاژي كه به آن وصل شود نيز صفر ميشود و به اين دليل است كه نول را به ارت وصل ميكنند.

موفق باشید
براي تشكر از امتياز مثبت استفاده كنيد . have a nice time

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
« پاسخ #3 : 4 اسفند 1389 - 12:38:51 »
حالا ثانویه ترانس 20 را در نظر بگیرید که اتصال ستاره میباشد که از نقطه مشترک آن به عنوان سیم نول به همراه سر دیگر ترانس به عنوان سیم فاز به منازل ارسال میکنند

يعني ما چيزي به نام چاه نول نداريم و همه نول ها از نقطه مشترك اتصال ستاره بوجود مياد؟
اگه داريم چه فرقي با چاه ارت ميكنه؟

ارت يك پارامتر فيزيكي است كه اينهم داراي اختلاف پتانسيل صفر است با اين تفاوت كه نول ميتواند برقدار شود (درصورت نامتعادل شدن) ولي ارت از آنجا كه اصطلاحا" صفر بينهايت است نه تنها صفر نمي شود بلكه هر ولتاژي كه به آن وصل شود نيز صفر ميشود و به اين دليل است كه نول را به ارت وصل ميكنند.

در حالت طبيعي ترانس متعادله و نول برق نداره و نبايد هم داشته باشه، توي همين سيستم طبيعي كه نول برق نداره، سيم نول با ارت متفاوته در صورتي كه از نظر اختلاف پتانسيل، نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن، اينكه بگيم نول ميتواند برقدار شود ولي ارت نه، حداقل به نظر من جواب جامعي نيست هر چند كه اين جمله ميتونه درست باشه

چون اگه شبكه ايي سيم نولش برق دار باشه، اصطلاحاً ميگن خطاي نول اتفاق افتاده، ولي سوال اينه كه توي يه شبكه سالم تفاوت نول با ارت چيه؟
« آخرين ويرايش: 5 اسفند 1389 - 12:13:33 توسط آريانژاد »

آفلاين djalikalan

• کاربر ساده سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 19
  • ارسال: 79
  • good boy
    • فروشگاه آنلاین
« پاسخ #4 : 6 اسفند 1389 - 21:44:10 »
يعني ما چيزي به نام چاه نول نداريم و همه نول ها از نقطه مشترك اتصال ستاره بوجود مياد؟
اگه داريم چه فرقي با چاه ارت ميكنه؟

در حالت طبيعي ترانس متعادله و نول برق نداره و نبايد هم داشته باشه، توي همين سيستم طبيعي كه نول برق نداره، سيم نول با ارت متفاوته در صورتي كه از نظر اختلاف پتانسيل، نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن، اينكه بگيم نول ميتواند برقدار شود ولي ارت نه، حداقل به نظر من جواب جامعي نيست هر چند كه اين جمله ميتونه درست باشه

چون اگه شبكه ايي سيم نولش برق دار باشه، اصطلاحاً ميگن خطاي نول اتفاق افتاده، ولي سوال اينه كه توي يه شبكه سالم تفاوت نول با ارت چيه؟

دوست عزیز سلام
در مورد سوال اول  شما باید عرض کنم که تا آنجا که بنده اطلاع دارم نه..

در مورد سوال دوم باید عرض کنم که در صورت متعادل بودن ترانس فرمایش شما کاملا صحیح است... آیا ترانسی که ما از آن برق میگیریم در حالت نورمال میباشد؟؟؟؟؟ خیر... چرا؟ عرض میکنم!!
شما میدانید که ترانسی که برق 20 کیلو را به 380 ولت تبدیل میکند.. یا به عبارتی آخرین ترانس توزیع ( ترانسی که معمولا در ابتدای کوچه ها نصب میشود) یک ترانس سه فاز که با اتصال ستاره در ثانویه است میباشد..پس برای توزیع یکنواخت به نسبت تعداد خانه های مرتبط به ترانس، آنها را به هر فاز مرتبط می سازند.... حال توجه کنید که در یک خانه که وصل به یک فاز است مصرف کننده ای پرمصرف و به خانه دیگر که به فاز دیگر وصل است مصرف کننده ای کم مصرف وصل می باشد.... خوب میتوان نتیجه گرفت که تعادل ترانس بهم میخورد و در نتیجه جریانی از نول عبور میکند... منظور این است که مصرف مصرف کنندگان با هم متفاوت است و همین امر باعث بهم خوردن تعادل ترانس میشود... به همین دلیل نقطه مشترک ثانویه را به زمین متصل میکنند که همیشه ترانس متعادل باشد...
سوال: چرا در موتورهای الکتریکی ac نقطه مشترک استاتور را به زمین متصل نمیکنند؟
جواب: چون واضح است که یک موتور الکتریکی سالم به خاطر توزیع یکنواخت سیم پیچ ها و تساوی سیم ها در هر فاز همیشه در تعادل خواهد بود و در نتیجه جریان عبوری از نقطه مشترک آن صفر میشود...
اگرسوالی است من در خدمتم
براي تشكر از امتياز مثبت استفاده كنيد . have a nice time

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
  • -دريافتي: 1520
  • ارسال: 2092
    • لیسانس برق قدرت
    • شرکت توزیع و تنظیم صنعت برق
« پاسخ #5 : 6 اسفند 1389 - 22:27:29 »
سلام به تمام دوستان

من خیلی وقته که یه سوالی برام پیش اومده.میخوام بدونم "دقيقاً فرق سیستم نول با ارت چیه؟"هر دوتاشون با فاز 220 ولت اختلاف پتانسیل دارن.نسبت به همدیگه هم هیچ ولتاژی ندارن.هر دوشونم که زمین شدن پس فرقشون چیه؟

اصلاً يه نوع سيستمي هست به اسم  TN – C كه در اين سيستم، سيم ارت و نول مشترك هستند. به عبارت ديگر سيم نول كه از شينه نول تابلوي اصلي به مصرف‌كننده‌ها برده مي‌شود، هم به عنوان نول مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هم به عنوان سيم ارت يعني يك انشعاب از سيم نول به بدنه هادي دستگاههاي مصرف‌كننده به عنوان سيم ارت وصل مي‌شه

چاه نول رو هم مثل چاه ارت درست ميكنن؟

قبلن تشكر ميكنم

نوع سیستم رو مشخص کن  تا فرق اون دوتا رو بگم 
بحث نول و ارت از فاز ها هم بمراتب مهمتره 

:wink: :wink: :wink:
هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید    البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه  دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن   البرت انیشتن

آفلاين aliila

• کاربر حرفه ای سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 1604
  • ارسال: 2204
« پاسخ #6 : 7 اسفند 1389 - 07:59:55 »
من الکترونیک را تجربی آموختم
اما فرق نول با ارت در اینه که اگه شما به سیم نول دست بزنید برق شما را میگیره چون مسیر برگشت الکترون ها به زنراتور است مثلا اگه به نول سیمی که یک لامپ را روشن کرده دست بزنید برق شمار می گیره ولی در ارت هیچ برقی شما را نمی گیره
حال مفهوم علمی این رو با شکل یکی توضیح بده لطفا
تنها موردي كه همه آدما يقين دارن  خدا در حقش زیاد لطف کرده
داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
    • لیسانس برق قدرت
« پاسخ #7 : 7 اسفند 1389 - 14:16:15 »
من الکترونیک را تجربی آموختم
 اگه شما به سیم نول دست بزنید برق شما را میگیره

به کدوم نول دست زدی که برق گرفتت :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید    البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه  دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن   البرت انیشتن

آفلاين پژوهان

• کاربر نیمه حرفه ای سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 669
  • ارسال: 908
  • UWB SS
« پاسخ #8 : 7 اسفند 1389 - 15:08:55 »
توی شبکه ها چند مدل زمین کردن داریم که خوشبختانه چون با قدرت کاری ندارم اسمشون هم یادم رفته! اما فرق نول با ارت یه واحد مصرفی در اینه که نول توی پست زمین شده و توی شبکه ی توزیع هست (توی شبکه ی انتقال به صورت موثر زمین نمی کنند-اونم فقط کاربرد حفاظتی مربوط به ارت فالت هست ). اگر از سه فاز شما بار نا متعادل کشیده بشه اونوقت سیم نول شما دیگه ولتاژش نسبت به ته همین سیم نول که توی پست زمین شده (مثلا یه ترانس ستاره مثلت  توزیع بوده) اختلاف ولتاژش صفر نیست!
اون سر نول توی پست همچنان صفره (نسبت به زمین) اما این سیم طول داره! یعنی مقاومت داره! بار نا منتعادله! یعنی جریان سه فاز نا متعادله! یعنی مجموع بردار های این سه جریان صفر نیست! این مجموع جریان ها از نول عبور می کنه . در تعادل بار این مقدار صفره! این جریان ضرب در اون  مقاومت میشه یه اختلاف ولتاژ ! اون سر نول که زمینه! این سر هم دسته شماست! پس نول نسبت به زمین اختلاف ولتاژ داره . اگه این عدم تعادل زیاد باشه این ولتاژ هم زیاد میشه!  :wink:
زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

آفلاين kavire82

• کاربر تازه وارد سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 13
  • ارسال: 29
« پاسخ #9 : 7 اسفند 1389 - 19:32:38 »
من چون تازه امتحان نظام مهندسی برق رو دادم یه اطلاعاتی در این مورد دارم که به اشتراک میزارم امیدوارم که مورد استفاده دوستان قرار بگیره
سیستم های نیرو به چند نوع مختلف تقسیم میشه که اسامی اونها TN , TT , IT  هستش که حرف سمت راست مربوط به وسیله مصرفی بوده و حرف سمت چپ مربوط به ترانس هستش. T یعنی اینکه وسیله مورد نظر زمین شده باشد. I یعنی ایزوله باشد و N یعنی به نول وصل شده باشد. تو ایران سیستم TN مورد استفاده قرار می گیرد و اجبار هستش ولی در بعضی موارد مانند بیماستانها از IT  هم استفاده می شود.
خود سیستم TN هم به دو نوع TN-C و TN-S تقسیم بندی میشه.در سیستم TN-C نول (هادی خنثی) و ارت (هادی حفاظتی) رو به هم وصل می کنند. بیشتر در مواردی که نیاز به نول نیست مثلا در موتورهای قفس سنجابی چون نیازی به نول نیست بهتره که از چهار رشته سیم استفاده شود و نول و ارت به هم وصل شود. نول در واقع همان نقطه وسط ترانس می باشد.موقعی که بارها متعادل باشند صفره ولی در باهای نامتعادل صفر نمیشه.
دلیل اینکه تو سیستم TN نول رو به ارت وصل می کنند سادگی و کم خرجیه این سیستمه. چراکه اگه یه موقع یکی از فازها قطع بشه مطمئنا وسط ترانس که نقطه نول هستش صفر نخواهد بود و در نتیجه فازهای دیگه هم برای متعادل کردن بار افزایش پیدا می کنند که برای دستگاه های مصرفی خطرناک هستش.برای اینکه در چنین موقعی فیوز عمل بکنه نول رو به ارت وصل می کنند تا فیوز بپره. ولی بعضی جاها وصل سریع نول و ارت به هم اشتباهه. مثلا تو سیستم های مخابراتی یا PLC ها و وسایل الکترونیکی.چون در چنین مواقعی نول نویز دار میشه و وقتی سریعا به ارت وصل بشه ارت رو هم نویزدار میکنه.به همین دلیل سیستم TN_S رو داریم که نول نویز دار با ارت فرق بکنه هر چند بالاخره به هم وصل میشند ولی سیم ارت ما همیشه ارت واقعی هستش و مستقیم بدون هیچ نویزی به ارت اصلی وصل میشه.
این مباحث رو بهتر از این هم می تونید در مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان پیدا کنید که لینکش رو قرار دادم.
کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود
هر آبروي كه اندوختم ز دانش و دين
نثار خاك ره آن نگار خواهم كرد. (حافظ)

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
    • لیسانس برق قدرت
« پاسخ #10 : 7 اسفند 1389 - 21:12:55 »
 جناب کویر 82
جناب پژوهان 

شما میتونید یه سری اطلاعات راجع به
1- نقطه صفر 
2- نقطه زمین
3- نول
4- ارت 
5- دلیل اینکه چرا باید ارت و نول بهم وصل بشن 
6- جابجایی نقطه صفر
7- جابجایی نقطه زمین

رو بفرمایید 

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
« پاسخ #11 : 10 اسفند 1389 - 09:13:07 »
جناب کویر 82
جناب پژوهان 

1- نقطه صفر 
2- نقطه زمین
3- نول
4- ارت 
6- جابجایی نقطه صفر
7- جابجایی نقطه زمین

رو بفرمایید 

آقا سعيد شما فكر كن هيج كس نميدونه، لطف كن يه توضيحي بده كه ذهن ما هم روشن بشه

قصد جسارت به دوستانو نداشتم، اصلاً همه ميدونن، من نميدونم، ميشه واسه من يه توضيحي بدين؟

راستي يه سوال، شما چيزي به اسم چاه نول شنيدي؟

آنلاين elec-boy

• کاربر ساده سطح چهارم
  • *
  • -دريافتي: 230
  • ارسال: 205
« پاسخ #12 : 6 فروردين 1390 - 17:57:59 »
جناب کویر 82
جناب پژوهان 

1- نقطه صفر 
2- نقطه زمین
3- نول
4- ارت 
6- جابجایی نقطه صفر
7- جابجایی نقطه زمین

رو بفرمایید   

جناب باقرانی جواب این دوستمون آقای آریانژاد رو  نمی خواهید بدید؟ یا اینکه جواب سوالهای خودتون رو نمیدونید؟
HELLO WORLD

آفلاين سعید باقرانی

• کاربر فعال
  • *
    • لیسانس برق قدرت
« پاسخ #13 : 6 فروردين 1390 - 22:45:41 »
من اون سوال ها رو از جناب (آقا یا خانوم )  کویر 82 و آقای پژوهان  پرسیدم
به گفته شون تازه نظام مهندسی ....
اگه ایشون جواب ندادند حتمن جواب میدم

آفلاين آريانژاد

• کاربر ساده سطح سوم
  • *
« پاسخ #14 : 16 فروردين 1390 - 09:24:09 »
من اون سوال ها رو از جناب (آقا یا خانوم )  کویر 82 و آقای پژوهان  پرسیدم
به گفته شون تازه نظام مهندسی ....
اگه ایشون جواب ندادند حتمن جواب میدم

سلام

فكر كنم به اندازه كافي صبر كرديم، آقاي باقراني اگه ممكنه، خودتون جواب بدين قبلن تشكر ميكنم