نويسنده موضوع: کنترل قطع و وصل لامپ با LDR و تايمر  (دفعات بازديد: 7103 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال ديدن موضوع.

آفلاين aswhu600

• کاربر فعال
  • *
  • -دريافتي: 961
  • ارسال: 1000
  • با تجربه در زمینه الکترونیک از نسلی فراموش شده !
    • الکترونیک و مکانیک
    • علمی ، فرهنگی ، سیاسی
پاسخ : ساخت تایمر خاموش کننده برای کولر
« پاسخ #30 : 29 مرداد 1391 - 13:41:33 »
4 تا سوال دارم ازتون:

1- اگر ما با 4011 و کریستال پالس دقیق میتونیم درست کنیم دیگه چه نیازی هست که بریم 500KHz با 555 درست کنیم؟مثلاً با 4011 یه پالس 100 هرتزی درست می کنیم. :mrgreen:

2- من دیتاشیت 4040 و 4060 رو نگاه کردم(هرچند خیلی چیزی نفهمیدم چون فقط گفته بود تقسیم کننده فرکانسه و چندتا دیاگرام منطقی کشیده بود و ما هم که خدای منطق  :mrgreen:) میگم از پایه Q0 که شروع کنیم هی فرکانس تقسیم به 2 میشه؟تا این که مثلاً بعد از 14 تا پایه به 2 به توان 14 تقسیم میشه و این یعنی این که هر یک از پایه های آیسی یه خروجی با یه فرکانس مختلف در آن واحد میده درسته؟

3- این مدار تا ابد هی روشن و خاموش می کنه ولی من می خوام مدار در ابتدای کار رله رو روشن کنه و بعد از زمان معین خاموش کنه و دیگه روشن نکنه.چیکار کنم؟ :sad:

4- با این روش آیا می تونم زمان های 1 ساعت 2 ساعت و 3 ساعت و 4 ساعت رو داشته باشم؟یا این که فقط مضارب 2 هستش یعنی 3 ساعت رو ندارم؟ :surprised:

باسلام :

1- اگه بشته درست کرد که به راحتی هم میشه دیگه نیازی نیست  در بعضی مدارات ما می خوایم فقط یه پالسی درست بشه که پالس ساعت آی سی ها را تغذیه کنه و مدارمون کار خودشا انجام بده

ولی در بعضی مدارات زمان دقیق و ثبات فرکانسی مورد نیاز هست که معمولا با کریستال انجام میشه

2- اتفاقا 4060 دارای اسیلاتور داخلی هست که میشه هم با کرستال و هم با مقاومت و خازن راش انداخت (پایه های 9- 10- 11)

تقسیم به این صورته که اولین خروجی پالیس را به (2به توان 1) تقسیم میکنه
دومین (2به توان2)
سومین (2به توان3)
چهارم (2به توان4)
پنچم (2به توان5)
......
یازدهم (2به توان 11)

و بله هر پایه یه فرکانس خاصی داره که طبق همین محاسبه بالا و فرکانس ورودی آی سی میشه فهمید هر پایه چه فرکانسی داره

3- خروجی تقسیم کننده فرکانس باید بشه مثلا 10 دقیقه یک پالس وقتی این پالس را به یه 4017 دادیم هر 10 دقیقه یکی از خروجی هاش + میشه و جمعا 10 خروجی داره که طبیعی هست خروجی 10 بعد از 100 دقیقه در مثالمون + میشه

خوب هر زمانی که میخواهید از خروجی مورد نظر بگیرید و خروجی بعدی (متناسب با زمان روشن بودن) را به پایه ریست وسل کنید که مدار به آماده باش بره

5- در این طرح خوب معلومه بعضی مضارب را ندارید البته بگم 4040 یه مثال بود و این آی سی همچین برای این کار متناسب نیست

llllllllllllaswhu600lllllllllll   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -    llllllllllllaswhu600lllllllllll

آنلاين E.N

• کاربر کامل سطح سوم
  • *
  • -دريافتي: 255
  • ارسال: 401
پاسخ : ساخت تايمر خاموش کننده براي کولر
« پاسخ #31 : 30 مرداد 1391 - 01:09:31 »
الان يه مشکلي هست اگه خروجي 4040پنج دقيقه روشن باشه و 5دقيقه خاموش و ما اينو بديم به 4017در خروجي يه پالس داريم که 10 دقيقه روشنه و به اندازه 9 ضربدر 10دقيقه تاخير ايجاد ميشه تا دوباره همين پايه روشن بشه يعني کولر بعد از 10 دقيقه کار خاموش شده و دوباره بعد از يک ساعت و نيم روشن مي شود و 10 دقيقه کار و به همين ترتيب.ولي اگه زمان تايمر طولاني باشه و روي خروجي4040يک ساعت روشن باشددر نتيجه خروجي 4017دو ساعت روشن مي ماند و سپس خاموش مي شود و تا روشن شدن بعدي 18ساعت طول مي کشد و تا آن موقع صبح شده و خودمان دستي کليد کولر را قطع کرده و مدار درست کار مي کند.

مشکل ايجاد شده در زمان هاي کم را چطور حل کنم?چون اگه کولر روي مثلا 20 دقيقه تنظيم بشه تا صبح دو تا سه بار خاموش و روشن ميشه و ماميخوايم خاموش بشه و ديگه روشن نشه.
راهنمايي کنين لطفا
« آخرين ويرايش: 30 مرداد 1391 - 01:13:27 توسط edris.noei »
يا ابالفضل

تو که بر عالم اميري

به عشق حسين اسيري

آفلاين aswhu600

• کاربر فعال
  • *
    • الکترونیک و مکانیک
    • علمی ، فرهنگی ، سیاسی
« پاسخ #32 : 30 مرداد 1391 - 15:24:58 »
الان يه مشکلي هست اگه خروجي 4040پنج دقيقه روشن باشه و 5دقيقه خاموش و ما اينو بديم به 4017در خروجي يه پالس داريم که 10 دقيقه روشنه و به اندازه 9 ضربدر 10دقيقه تاخير ايجاد ميشه تا دوباره همين پايه روشن بشه يعني کولر بعد از 10 دقيقه کار خاموش شده و دوباره بعد از يک ساعت و نيم روشن مي شود و 10 دقيقه کار و به همين ترتيب.ولي اگه زمان تايمر طولاني باشه و روي خروجي4040يک ساعت روشن باشددر نتيجه خروجي 4017دو ساعت روشن مي ماند و سپس خاموش مي شود و تا روشن شدن بعدي 18ساعت طول مي کشد و تا آن موقع صبح شده و خودمان دستي کليد کولر را قطع کرده و مدار درست کار مي کند.

مشکل ايجاد شده در زمان هاي کم را چطور حل کنم?چون اگه کولر روي مثلا 20 دقيقه تنظيم بشه تا صبح دو تا سه بار خاموش و روشن ميشه و ماميخوايم خاموش بشه و ديگه روشن نشه.
راهنمايي کنين لطفا

در حالت عادی پایه های 4017 منفی هستند و وقتی فعال میشن مثبت میشن

ببین میشه با پالس منفی خروجی ها کار کرد

یعنی به جای اینکه ترانزیستور منفی در خروجی پایه ها قرار بدیم از ترانزیستور مثبت استفاده کنیم

کار دیگه : از 4017 فقط دستور روشن شدن را بگیریم و  توسط مداری که دستور روشن شدن را میگیره  در خودش یه تایمر برای خاموش شدن داشته باشه

مثلا میشه از پایه دیگه ای از 4040 پالسش را تامین کنیم تا بعد از مدتی خاموش کنه
« آخرين ويرايش: 30 مرداد 1391 - 15:28:35 توسط گـــــــــــــیــــــج »
llllllllllllaswhu600lllllllllll   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -    llllllllllllaswhu600lllllllllll

آنلاين E.N

• کاربر کامل سطح سوم
  • *
« پاسخ #33 : 30 مرداد 1391 - 19:49:21 »
نميدونم متوجه منظورم شدين يا نه.اصلا مشکل با پالس منفي و مثبت نيست.مشکل از سيستم تناوبي 4017 هستش که باعث ميشه کولر دوباره روشن بشه.حالا نميدونم شايد بتونن با and و يا  or کردن بعضي خروجي ها بتونم از اين روشن شدن جلو گيري کنم يا اينکه بتونم ريست ايسي رو فعال کنم.ايسي هست که با دادن پالس فقط يکبار روشن بشه و تناوبي کار نکنه؟

اصلا شايدم من منظور شمازو متوجه نشدم.خيلي ممنون از راهنناييتون.
يا ابالفضل

تو که بر عالم اميري

به عشق حسين اسيري

آفلاين aswhu600

• کاربر فعال
  • *
    • الکترونیک و مکانیک
    • علمی ، فرهنگی ، سیاسی
« پاسخ #34 : 30 مرداد 1391 - 23:46:06 »
راستش منم شک دارم که حرفم درست بوده و با تسلط صحبت نکردم و همینجوری یه چی پروندم

در هر صورت برای متوقف کردن آی سی میشه هر خروجی که دلمون میخواد را به ری ست آی سی متصل کنیم

مثلا اگر خروجی 8 را به ریست وصل کنیم آی سی به مجرد رسیدن به خروجی 8 آی سی را ریست میکنه و البته اگر نیاز باشه باید از خروجی مورد نظر برای ریست کرد دیگر مدارتم ازش استفاده کرد

آنلاين E.N

• کاربر کامل سطح سوم
  • *
« پاسخ #35 : 31 مرداد 1391 - 11:02:37 »
فکر کنم فهميدم براي روشن نشدن مجدد رله تا صبح چيکار کنم.دوستان ببينين درست ميگم يا نه.

من از اخرين شمارنده 4017 و يا هرکدوم از شمارنده هاش به جز شمارنده اول به پايه کلاک يه 4017 ديگه وصل ميکنم و درنتيجه خروجي 4017 دومي با يک شدن شمارنده ي مثلا نهم 4017 اولي يک مي شود و وقتي شمارنده نهم صفر مي شود بازهم خروجي 4017دومي يک مي  ماندتا زماني که دوباره خروجي نهم 4017 اولي يک بشود و در اين زمان شمارنده اول 4017 دوم  به صفر کاهش مي يابد.در واقع يک ماندن خروجي اول 4017 دوم به مدت 150 دقيقه طول ميکشد که ميتوانيم انرايعني خروجي اول 4017 دوم را به پايه ريست 4017 اولي وصل کنيم و از انجايي که وقتي که در 4017 اولي شمارنده اول ان براي بار دوم يک مي شود و قبل از اين يک شدن خروجي اول پايه ريست مربوط به اين ايسي يک شده و درنتيجه از يک شدن مجدد شمارنده اول ايسي 4017 اول جلوگيري مي کندو البته يک شدن ريست 4017 اولي به مدت 150 دقيقه طول مي کشد و اين کم است و براي افزايش يک ماندن   ريست ايسي اول بايد خروجي دوم و سوم و چهارم ايسي4017 دوم را که پس از خروجي اول اين ايسي به ترتيب يک مي شوند را با هم و با پايه اول ايسي دوم orکنيم و خروجي گيت  or را به ريست ايسي اول وصل کنيم و درنتيجه حدود 5 ضرب در 150 دقيقه تاخير ايجاد کرده ايم و در اين مدت زمان ريست ايسي اول يک مي ماند که در نتيجه کولر پس از 15 دقيقه کار خاموش شده و و تا 750 دقيقه بعد حتما خاموش مي ماند و تا ان موقع حتما صبح شده و خودمان دستي برق کولر را قطع مي کنيم. :wow: :applause: :niceد
دوستان نظرم به کار مياد?
:

یه روش دیگه هم آقای مشرقی ارائه کردن که بهتره پالس 555 رو قطع کنیم و در واقع 555 رو ریست کنیم:

كافيه مدار نوسانساز رو غير فعال كني ،فقط يكم فكر كردن داره! :nerd:

مثل اين مدار...

وقتي كليد رو فشار بديد ؛ نوسانسازي 555 شروع ميشه و رله هم به كار ميفته ؛ بعد از اينكه زمان مورد نظر ، سپري شد و رله خاموش شد ؛ پايه ريست 555 هم زمين ميشه و نوسان سازي 555 قطع ميشه! و ديگه رله روشن نخواهد شد تا دوباره كليد رو بزنيم.

آي سي هاي تقسيم كننده كه نوسانساز توي خودشون دارن هم هست ولي خب غير فعال كردن نوسانسازشون براي كاري كه شما ميخواي باز بايد انجام بشه!

يكي از بهترين آي سي هايي كه من سراغ دارم آي سي 4521 هست كه نهايت تقسيم بر دو به توان 24 ميكنه! كه فكر كنم ديگه آخرشه!!!

ديتاشيتش اينه... کاربران مهمان مجاز به مشاهده لینک ها نیستند. لطفا ثبت نام نمایید. ثبت نام -- ورود

مدار تقسيم كننده سادش هم اينه...

عالی شد :wow: :applause:

البته این مدار یه 4040 کم داره برای تقسیم فرکانس.طبق فرموده آقای مهدی من چون زمان تایمرم طولانی هست به جای استفاده از 4040 از آیسی 4521 استفاده می کنم که 2به توان 24 بار فرکانس رو تقسیم می کنه.حتی شاید برای بدست آوردن زمان تایمر بیش تر مجبور بشیم از دو تا 4040 و یا بیشتر استفاده کنیم.من خودم با پالس حدود 500KHz که از 555 می گیرم و زمان تایمرم حدود 5 ساعت هست مجبورم از 3 تا 4040 استفاده کنم و یا اینکه از یه 4521 و یه 4040 استفاده کنم.

بازم دوستان نظراتشون رو مطرح کنن.

یه مشکل که الآن دارم اینه که برای انتخاب زمان تایمر می خوام از کلید های چرخشی چند حالته استفاده کنم تا در هر لحظه ، یک پایه تو خروجی ظاهر بشه.
وکلیدم باید 8 حالته باشه.آیا چنین کلیدی وجود داره یا اینکه از چیز دیگه ای استفاده کنم.آیسی بافر چطوره؟مولتی پلکسر؟
« آخرين ويرايش: 31 مرداد 1391 - 13:30:31 توسط edris.noei »
يا ابالفضل

تو که بر عالم اميري

به عشق حسين اسيري

آنلاين E.N

• کاربر کامل سطح سوم
  • *
« پاسخ #36 : 4 شهريور 1391 - 23:43:36 »
قبلا دوستان گفته بودن که با استفاده از اين روش بعضي از زمان ها از دستمون ميره مثلا اگه فرکانس طوري تنظيم بشه که ما 15 دقيقه و نيم ساعت و 1 ساعت و 2 ساعت رو داشته باشيم ديگه نميتونيم 1 ساعت و نيم رو داشته باشيم ولي من يه فکري دارم و مي خواستم نظر اساتيد رو بدونم

من ديدم اون پايه از 4040 که زمان يک ساعت رو توليد مي کنه وقتي صفر ميشه , پايه مربوط به زمان نيم ساعت هم همون لحظه صفر ميشه و ما ميتونيم از يه گيت not استفاده  کنيم و معکوس شده پايه نيم ساعت رو با پايه 1 ساعت or کنيم و در نتيجه بعد از اين که پايه 1 ساعت صفر شد , پايه نيم ساعت باعث ميشه تا خروجي , يک باقي بمونه و تا نيم ساعت ديگه طول بکشه و در نتيجه کولر 1 ساعت و نيم کار ميکنه.

اينجا يه مشکلي هست اون اين که وقتي پايه 1 ساعت , صفر شد در همون لحظه پايه نيم ساعت هم صفر ميشود که البته ما از معکوس ان استفاده کرديم .سوال اينه که ايا بين صفر شدن پايه 1 ساعت و نيم ساعت تاخير وجود داره?

ايا اين تاخير به اندازه اي هست که مثلا اگر تايمر روي 1 ساعت و نيم تنظيم شدبعد از 1 ساعت کولر رو خاموش کنه و دوباره خيلي سريع روشن کنه و بعد از نيم ساعت خاموش کنه يا اينکه تاخير انقدر کم هست که اصلا رله فرصت قطع رو پيدا نميکنه و مدار بعد از 1 ساعت و نيم خاموش ميشه?
يا ابالفضل

تو که بر عالم اميري

به عشق حسين اسيري

آفلاين LPC1768.COM

• کاربر تازه وارد سطح اول
  • *
  • -دريافتي: 9
  • ارسال: 5
    • کد نویس
    • آزادگان الکترونیک
« آخرين ويرايش: 5 شهريور 1391 - 10:47:56 توسط LPC1768.COM »

آفلاين aswhu600

• کاربر فعال
  • *
    • الکترونیک و مکانیک
    • علمی ، فرهنگی ، سیاسی
« پاسخ #38 : 6 شهريور 1391 - 08:00:16 »
قبلا دوستان گفته بودن که با استفاده از اين روش بعضي از زمان ها از دستمون ميره مثلا اگه فرکانس طوري تنظيم بشه که ما 15 دقيقه و نيم ساعت و 1 ساعت و 2 ساعت رو داشته باشيم ديگه نميتونيم 1 ساعت و نيم رو داشته باشيم ولي من يه فکري دارم و مي خواستم نظر اساتيد رو بدونم

من ديدم اون پايه از 4040 که زمان يک ساعت رو توليد مي کنه وقتي صفر ميشه , پايه مربوط به زمان نيم ساعت هم همون لحظه صفر ميشه و ما ميتونيم از يه گيت not استفاده  کنيم و معکوس شده پايه نيم ساعت رو با پايه 1 ساعت or کنيم و در نتيجه بعد از اين که پايه 1 ساعت صفر شد , پايه نيم ساعت باعث ميشه تا خروجي , يک باقي بمونه و تا نيم ساعت ديگه طول بکشه و در نتيجه کولر 1 ساعت و نيم کار ميکنه.

اينجا يه مشکلي هست اون اين که وقتي پايه 1 ساعت , صفر شد در همون لحظه پايه نيم ساعت هم صفر ميشود که البته ما از معکوس ان استفاده کرديم .سوال اينه که ايا بين صفر شدن پايه 1 ساعت و نيم ساعت تاخير وجود داره?

ايا اين تاخير به اندازه اي هست که مثلا اگر تايمر روي 1 ساعت و نيم تنظيم شدبعد از 1 ساعت کولر رو خاموش کنه و دوباره خيلي سريع روشن کنه و بعد از نيم ساعت خاموش کنه يا اينکه تاخير انقدر کم هست که اصلا رله فرصت قطع رو پيدا نميکنه و مدار بعد از 1 ساعت و نيم خاموش ميشه?

با سلام : برای نصف کردن زمان از یک عدد فلیپ فلاپ استفاده کن 4013 دارای 2 فلیپ فلاپ هست که در این صورت از یه دونش استفاده کن

آنلاين E.N

• کاربر کامل سطح سوم
  • *
« پاسخ #39 : 6 شهريور 1391 - 11:48:57 »
برای نصف کردن زمان از یک عدد فلیپ فلاپ استفاده کن 4013 دارای 2 فلیپ فلاپ هست که در این صورت از یه دونش استفاده کن

دوست عزیز اصلاً مشکل نصف کردن نیست.اگر بخوام نصف کنم که میتونم از همون 4040 استفاده کنم.مثلاً برای بدست آوردن 3 ساعت نیازی به نصف کردن نیست چرا که اصلاً به زمان 3 ساعت نمیشه دست یافت مگر اینکه از جمع دو خروجی استفاده کنیم که با گیت OR امکان پذیر هست.که در این حالت خروجی 2 ساعت رو با خروجی 1 ساعت OR می کنیم. :wink:

البته این رو هم بگم که چون من پالس 555 رو طوری تنظیم کردم که به زمان های 15 دقیقه ، 30 دقیقه ، 1 ساعت ، 2 ساعت و 4 ساعت میرسم دستیابی به 3 ساعت ممکن نیست.

مشکل من تأخیر ایجاد شده در لحظه ی خاموش شدن خروجی 2 ساعت و روشن شدن خروجی 1 ساعت بود که در این تأخیر چیکار کنم که رله یک لحظه قطع و وصل نکنه.

الآن دو موضوع هست:

1- یکی این که اصلاً این رله و ترانزیستور در حدی هستن که به این تأخیر کم پاسخ بدن؟(یعنی ترانزیستور کندتر از آیسی هست؟)

2- یه فکری دارم و اون هم اینه که با استفاده از یه مقاومت و خازن که به بیس ترانزیستور متصل میشن در روشن و خاموش شدن ترازیستور تأخیر کوتاهی ایجاد کنم مثلاً حدود 1 ثانیه تا 5 ثانیه که در این صورت در تأخیر ایجاد شده توسط آیسی در لحظه مورد نظر ، ترانزیستور هیچی نمی فهمه و روشن می مونه.اگر امکانش هست مدار ایجاد تأخیر در ترانزیستور رو برام بزارین. :applause:
« آخرين ويرايش: 6 شهريور 1391 - 11:53:36 توسط edris.noei »
يا ابالفضل

تو که بر عالم اميري

به عشق حسين اسيري

آفلاين مهدي مشرقي

• کاربر نیمه حرفه ای سطح دوم
  • *
  • -دريافتي: 947
  • ارسال: 795
    • كيتهاي الكترونيكي
« پاسخ #40 : 6 شهريور 1391 - 12:37:03 »
البته اين رو هم بگم که چون من پالس 555 رو طوري تنظيم کردم که به زمان هاي 15 دقيقه ، 30 دقيقه ، 1 ساعت ، 2 ساعت و 4 ساعت ميرسم دستيابي به 3 ساعت ممکن نيست.

شما يه كاري كن ؛ از يكي از خروجيهاي تقسيم كننده استفاده كن و تغيير تايم رو با تغيير دادن فركانس 555 بدست بيار با يه ولوم!!!

نيازي نيست اينقدر كارت رو پيچيده كني!

آفلاين مهدي مشرقي

• *
    • كيتهاي الكترونيكي
« پاسخ #41 : 6 شهريور 1391 - 13:28:28 »
اينم مدار نوسانساز با 555 به اضافه فرمول محاسبه فركانسش!

R1 و R2 به اهم و ‍C به فاراد هست! F هم به هرتز...
« آخرين ويرايش: 6 شهريور 1391 - 13:48:47 توسط مهدي مشرقي »

آفلاين aswhu600

• کاربر فعال
  • *
    • الکترونیک و مکانیک
    • علمی ، فرهنگی ، سیاسی
« پاسخ #42 : 7 شهريور 1391 - 08:45:47 »
خیلی وقت پیش من یه کار جالب کردم

دیدی بعضی ساعت های مچی کامپیوتری را مثلا در یه ساعت خاص تنظیم میکنی و یه آلارمی میزنه

من همین ساعت ها را از جعبش بیرون آوردم و دوتا فنر که کار رسیوندن پالس به بیزر داشتن را با دیود 1N4148 یا 4841 نمیدونم !! یکسو کردم و با یکی از همین آی سی های سیموس مدار بستم و توسط یه رله میشد هر دستگاه برقی را روشن کرد

دستگاه من + تایمر برای خاموش کردن همون چیزی میشه که شما میخوایی

تازه ساعت کامپیوتری هم دقیقه و هم میتونی 24 ساعت را تنظیم کنی و دستگاه مورد نظر را روشن کنی

فقط باید بری و ساعت مورد نظر که البته فراوان هست بخری که قیمتی هم نداره

آنلاين E.N

• کاربر کامل سطح سوم
  • *
« پاسخ #43 : 7 شهريور 1391 - 11:35:33 »
با سلام خدمت دوستان

اي كاش زودتر به اين نتيجه ميرسيدم به نظر من همين استفاده از ولوم در 555 بهترين كاره ممنون.
فرقي نمي كنه به جاي كدوم مقاومت از ولوم استفاده كنم؟به نظر خودم مقاومتي كه فقط مربوط به شار‍ هست يعني R1 بايد جاش ولوم قرار بگيره

الان يه سوال ديگه اين که مقدار خازن رو چطور انتخاب کنم ?زياد باشه ?کم باشه?
« آخرين ويرايش: 7 شهريور 1391 - 17:10:20 توسط edris.noei »
يا ابالفضل

تو که بر عالم اميري

به عشق حسين اسيري

آفلاين مهدي مشرقي

• *
    • كيتهاي الكترونيكي
« پاسخ #44 : 7 شهريور 1391 - 18:39:23 »
با سلام خدمت دوستان

اي كاش زودتر به اين نتيجه ميرسيدم به نظر من همين استفاده از ولوم در 555 بهترين كاره ممنون.
فرقي نمي كنه به جاي كدوم مقاومت از ولوم استفاده كنم؟به نظر خودم مقاومتي كه فقط مربوط به شار‍ هست يعني R1 بايد جاش ولوم قرار بگيره

الان يه سوال ديگه اين که مقدار خازن رو چطور انتخاب کنم ?زياد باشه ?کم باشه?

ولوم رو به جاي R2 بذار!

به خاطر مقاومت داخلي موازي با خازنهاي الكتروليت بهتره كه ؛ خازن از 100 ميكرو بيشتر نشه و مقاومت هم ديگه از 1مگا اهم بيشتر نباشه! البته وقتي مقدار خازن رو كم بگيري مقاومت رو ميتوني تا 10 مگا هم ، بذاري و اين بستگي به زمانت داره!

هرچي فركانس 555 رو بيشتر بگيري و آي سي تقسيم كننده بيشتر تقسيم كنه ، زمانت دقيق تر ميشه!